#چالش_صد_روزه وبلاگ‌نویسی

روز سی و چهارم

با وصل شدن وای‌فام که حالمو خوب کرد امروز تصمیم گرفتم اولین کارم بعد از کلاس ایده پزی ۶ که الان تموم شد نوشتن  در وبلاگم باشه.

بعد برم سراغ برنامه‌های روزم که نشه آخرین کارم. بویژه که حس بدی بم دست میده دیرنوشتنش!!! انگار کار بدی کردم!!!!!

امروز می‌خوام از یک تجربه‌ام بنویسم و اونم آموزش زبان با دیدن فیلمه.

آیا تجربه‌اش کردین؟

من امروز تاثیرش  رو متوجه شدم. بذارین اول داستانشو بگم.

من چون پسرم ٨ساله استانبول زندگی می‌کنه و می‌دونستم واسه دیدنش میرم  بطور جدی کتاب آموزشش رو با سی دیش و حتی سی دی آموزشی نصرت رو گرفتم  اما نشد اونطور که می‌خواستم . چهار سال پیش شروع کردم با اپلیکشن دولینگو یاد گرفتنش که بهتون پیشنهاد میدم برای شروع امتحانش کنید.

یک حسنش رایگان بودنه و تعیین سطح با آزمونه در آغاز ورودتون .

دومینش اگر لینک بدید به دوستانتون و معرفی کنید و ورودی با لینکش بگیرید بهتون امتیاز میده و درسای بعدی رو واستون باز می‌کنه.

سوم اینکه هر بخش رو تا کامل یاد نگیرید و در آزمونش نمره قبولی نگیرید نمیتونید برید مرحله بعدش و این خیلی خوبه هرچند که گاه تکرارآموخته‌ها اعصاب خردکنه. اما برای یادگیری بهتر عالیه .

چهارم اینکه هر روز اگر پانزده دقیقه بخونید و استمرار داشته باشید خودش واستون امتیاز محسوب می‌کنه و برنامه رایگانشو در اختیارتون می‌ذاره. منافع استمرار که نیاز به یادآوری نداره.

پنجم که زبان دوم که باهاش بخونید چون فارسی نداره.  من انگلیسی به ترکی استانبولی رو انتخاب کردم علاوه بر یادگیری ترکی انگلیسی رو هم برام یادآوری می‌کنه و انگار دوتا زبان رو دارم آموزش می‌بینم.

ششم اینکه بیشتر زبان‌های مهم جهان رو داره که خودتون میتونید همراه با زیان پایه انتخاب کنید.

اگر خواستید بگید لینک رو براتون ارسال کنم!!!

لازم به یادآوریست که آموختن هر زبانی حداقل دوسال طول می‌کشه البته با مداومت.

اما نکته جالبی که امروز با دیدن برنامه تلویزیونی کانال دو موقع خوردن صبحانه متوجه شدم پیشرفت زبان ترکی استانبولیمه.

من استانبول که رفتم بخاطر بیماری کلیوی پسرم و از دست دادن هر دو تا کلیه‌اش مجبور شدم  شش ماه ساکن و حتی اقامت گرفتم. اما بدلیل بیماری سرطان مادرم برگشتم.  نتونستم برای تمدید اقامتم بعلت وخامت حال مامانم حتی برم. اما آموزش با دولینگو و درکنارش دیدن روزی حداقل یکساعت سریال‌های ترکی با زیرنویس فارسی  رو طی یکسال و هشت ماهی که برگشتم رو ادامه دادم.

حتما می‌گید حیف وقت که صرف دیدن سریال‌های مزخرف ترکی کنم.

اما سریال‌های تاریخی خوبی هم دارند که مثلاً سریال سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه و آلپ‌ارسلان و ارطغرل و ملکشاه سلجوقی و عثمان و …خیلی خوب بودند که من دیدم. بویژه که همشون ایرانی بودند و حس خوبی داری هرچند که ترکها اسمی از ایرانی بودن این‌ها نمی‌آرن ولی چون خودت میدونی ایرانین لذت خاص خودشو داره.

جالبتر اینکه دیشب فیلم سینمایی امیلی برونته رو با زیان اصلی و با زیرنویس فارسی  می‌دیدم  که پیشنهاد میدم چون برای نویسنده‌ها خوبه ببینیدش. بخشی از فیلم رو امیلی با معلم فرانسه‌زبانش که صحبت می‌کرد متوجه می‌شدم (چون با دولینگو قبل از آموزش ترکی حدود شش ماه زبان فرانسه که از بچگی نمی‌دونم چرا عاشقشم رو خونده بودم و از امروز تصمیم دارم دوباره فرانسه رو هم شروع کنم)

امروز در برنامه تلویزیونی متوجه شدم بیشتر صحبت‌های جوان ترک رو متوجه می‌شم. البته این حاصل یک سال و هشت ماه مداوم فیلم دیدن و کار روزانه حداقل یکساعت با دولینگوست.

اول آن که مداومت و استمرار روزانه در هر کاری نتیجه‌اش غیر قابل تصوره و کاهن باورنکردنی.

من چون تجربه‌اش کردم دارم بهتون پیشنهاد میدم .

اگر تجربه‌ای در این زمینه دارین خوشحال می‌شم برام بنگارید!!!