معنی و تحلیل آهنگ shape of my heart

دسته


معنی و تحلیل آهنگ

shape of my heart


من عاشق این آهنگم چندین سال بود که گذاشته بودمش  روی آهنگ تماس مبایلم و هر وقت حالم خوب نبود گوش می‌کردم تا اینکه گوشیمو دزدیدن و گوشی جدیدم نداشتمش.

امروز تو کلاس تمرین نوشتن استاد کلانتری عزیز این آهنگ رو موقع تمرین نوشتن گذاشتن و حالمو خیلی خوب کردن. ازشون درخواست کردم واسمون بذارن تو کانال و ایشون لطف کردن گذاشتن.

اونقدر این موزیک حالمو خوب می‌کنه که فکر کردم بذارمش کانال تلگرامم. اما بعد گشتم معنی‌شو که قبلاً کپی گرفته بودم و تو اسباب‌کشی گم شد رو پیدا کردم. جالب اینکه تحلیلشم همراه با معنیش بود و بهتر دیدم کامل اینجا بذارمش که همیشه داشته باشمش البته تو کانال تلگرامم هم می‌ذارمش.

شاید شخصی روی زمین نباشد که حداقل ملودی آهنگ Shape Of My heart از خواننده معروف Sting را نشنیده باشد. اکثر ما از طریق فیلم زیبای Léon: The Professional با این قطعه آشنا شدیم و بخشی دیگر از ما شیفته خود آهنگ شدیم. از همین جهت, امروز تصمیم گرفتیم که متن آهنگ Shape Of My Heart را تحلیل کرده و با معانی پنهان آن بیشتر آشنا شویم. ولی قبل از شروع, بیایید چند عدد سوال از همدیگر بپرسیم.

تا به حال از خود پرسیدید که هدف “بازی” زندگی چیست؟ تا به حال به این فکر کردید که آیا تنها بخشی از زندگی که باید برای ما اهمیت داشته باشد دنبال کردن کاغذهای سبز و زرد و صورتی است, یا زندگی فراتر از این اهداف کوتاه‌مدت می‌باشد؟

اگر بازی زندگی را به بازی پوکر شباهت دهیم, آیا تنها هدف زندگی “بردن” است؟ حتی اگر بزرگترین بازیکن پوکر دنیا شدیم, چه فایده‌ای دارد وقتی شخصیت سنگین ما بهایی شد برای موفقیت‌های کوتاه‌مدت‌مان؟

 Sting از shap of my heart 💓
Verse 1
He deals the cards as a meditation

ورق بازی کردن برای او یک آئین است

And those he plays never suspect

و کسانی که با او بازی می‌کنند هیچوقت مشکوک نمی‌شوند

He doesn’t play for the money he wins

او نه برای پولی که به دست می‌آورد بازی می‌کند

He doesn’t play for respect

و نه برای احترام و اعتباری که نسیبش می‌شود

تحلیل Verse 1:
در این آهنگ, راوی نقش یک بازیکن (یا دست دهنده کارت) پوکر را دارد. Sting در این باره می‌گوید:

“دست دهنده کارت در آهنگ من بیشتر به جنبه عرفانی شانس علاقه دارد تا صرفاً برنده شدن پول. این بازی، آئین معنویت اوست. برنده شدن مهم نیست، بازی کردن مهم است. …این من هستم که با حرفه‌ام (خوانندگی) یک بازی انجام می‌دهم: اصلاً به این نیست که رکورد یا نامزدی گرمی یا پول زیادی کسب کنم. این واقعاً مربوط به انجام یک بازی خلاقانه است. این یک بازی است – یک بازی جدی.”

Verse 2
He deals the cards to find the answer

او دست می‌دهد تا جوابش را پیدا کند

The sacred geometry of chance

هندسه مقدس شانس

The hidden law of a probable outcome

قانون مرموز نتایج احتمالی

The numbers lead a dance

انگاری که اعداد باهم می‌رقصند

تحلیل Verse 2:
“من می خواستم در مورد یک بازیکن پوکر بنویسم، یک قمارباز که برای برنده شدن قمار نمی‌کند، بلکه سعی دارد تا چیزی را کشف کند. کشف نوعی منطق عرفانی در شانس. نوعی قانون علمی و حتی مذهبی. این مرد یک فیلسوف است، او نه برای احترام بازی می‌کند و نه بازی پول. او فقط سعی می‌کند آن قانون را کشف کند – باید منطقی در آن وجود داشته باشد.”

Chorus
I know that the spades are the swords of a soldier

می‌دانم که پیک‌ها شمشیرهای یک سرباز هستند

I know that the clubs are weapons of war

می‌دانم که خاج‌ها سلاح‌های جنگ هستند

I know that diamonds mean money for this art

می‌دانم که خشت‌ها حکم پول را برای این هنر دارند

But that’s not the shape of my heart

ولی آن شکل دل من نیست

تحلیل Chorus:
“مشتقات ورق‌های بازی در واقع کارت‌های تاروت هستند که هزاران سال قدمت دارند، و اشکال ورق‌ها – خشت یعنی پول، خاج سلاح، پیک شمشیر و دل حکم عشق را دارند”

در اینجا, شاعر بیان می‌کند که سمبل‌های بازی و معانی آن‌ها را می‌داند. ولی با قاطعیت مطمئن است که شکل دل حکم عشق واقعی را ندارد. مهم نیست چقدر بازی پوکر مهم باشد. اگر هدف نهایی انسانیت را به واقعیت نرساند, فقط یک نوع قمار بی هدف است.

مانند کسانی که بختشان را در مکان‌های مختلف نفرین می‌کنند

And those who fear are lost

و آن‌هایی که می‌ترسند, شکست می‌خورند

تحلیل Verse 5:

در بازی پوکر, اگر وانمود کنید که خیلی می‌دانید و خیلی بلد هستید, حتما بازی را می‌بازید. همچنین, اگر زیادی به شانس خود تکیه کنید, می‌بازید. و در آخر, اگر گرفتار ترس باختن شوید, قطعا بازی را خواهید باخت.

Chorus

I know that the spades are the swords of a soldier

می‌دانم که پیک‌ها شمشیرهای یک سرباز هستند

I know that the clubs are weapons of war

می‌دانم که خاج‌ها سلاح‌های جنگ هستند

I know that diamonds mean money for this art

می‌دانم که خشت‌ها حکم پول برای این هنر را دارند

But that’s not the shape of my heart

ولی آن شکل دل من نیست

آهنگ (دست دهنده کارت) خدا است. او در حال تحلیل کردن بازی مردم و پیدا کردن معنی زندگی است. او به بازیکن‌ها “کارت”های مختلف با “اشکال” مختلفی می‌دهد که هر کدام از آن‌ها معانی خاص خود را دارند. دست دهنده کارت خودش پولی کسب نمی‌کند و احترام و اعتبار خاصی ندارد. او فقط ناظر بازی است. خدا همه کس و همه چیز را در این بازی دیده و به دنبال جواب این است که چرا همه این اتفاقات بد در زندگی انسان‌ها تکرار می‌شود.

از طرفی دیگر, می‌توان گفت که نقش دست دهنده کارت اهمیت چندانی ندارد. او فقط تحلیلگر بازی پوکر است و می‌خواهد از طریق آن, معنی مرموز زندگی را پیدا کند. در این آهنگ, درست است که “هندسه مقدس شانس” و “قانون مرموز نتایج احتمالی” پیدا نمی‌شود, ولی Sting چهار قانون اصلی پوکر (و در نتیجه, زندگی انسان‌ها) را پیدا می‌کند:

درست است که انسان در بازی پوکر نباید احساساتی از خود نشان دهد, ولی نباید فراموش کند که این نقابی که بر صورت دارد می‌تواند به زندگی شخصی او آسیب بزند. هر چه قدر هم که پوکر (تقلاهای روزمره انسان‌ها به دنبال پول و خوشبختی) اهمیت داشته باشد, ارزش ندارد که انسان خود واقعی خود را از دست بدهد. چون سمبل دل در ورق بازی شکل واقعی قلب ما نیست.
در بازی پوکر نباید دست خود را رو کنید. نباید ادعای بردن داشته باشید و نباید شیفته خود شوید. چون بدینگونه است که انسان هم پوکر و هم زندگی واقعی خود را می‌بازد.

لینک کانال تلگرامم رو هم می‌ذارم که این مطلبو اونجا هم گذاشتم.

https://t.me/mahro1402

لینک سایتی که مطلبو گرفتم.

 

در رابطه با قطعه Shape Of My Heart از Sting

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *