مروری بر فیلم «دنیا را پشت‌ سربگذار»

Leave the World Behind

دنیا را پشت سر بگذار

من چون سال‌هاست عاشق «جولیا رابرتز» و بازی‌اش هستم فیلم را دیدم. شما را نمی‌دانم که فقط به دلیل علاقه به بازیگری فیلمی را ببینید یا نه.

اما من بیشتر از بازی او و البته دیگر بازیگران خوبش لذت بردم تا موضوع آخرزمانی و ماجراجویانه و خوش ساخت دلهره‌آورش.

 

فیلم محصول کشور آمریکا و در ژانر دلهره‌آور و درام است که در سال 2023 ساخته شده است.

معرفی و نقد فیلم دنیا را پشت سر بگذار Leave the World Behind 2023 : آخر الزمانی و دلهره آور!

داستان فیلم تعطیلات یک خانواده شامل پدر و مادر و دختر و پسر نوجوان‌شان در لانگ آیلند را نشان می‌دهد که توسط یک مرد و دختر سیاه‌پوستش دچار مشکل می‌شود که خبر یک خاموشی مرموز را می‌رسانند. با  تکرارشدن تهدید تلویزیونی هر دو خانواده باید تصمیم بگیرند که چگونه از این بحران احتمالی جان سالم به در ببرند، در حالی که با جروبحث در مورد صاحب‌خانه بودن  در این دنیای در حال فروپاشی، دست و پنجه نرم می‌کنند.

بازیگران فیلم

جولیا رابرتس در نقش آماندا
ماهرشالا علی در نقش جورج «جی. اچ» واشینگتن
ایثن هاک در نقش کلی
میهالا هرولد در نقش روث واشینگتن
فرح مکنزی در نقش رُزی
چارلی ایوانز در نقش آرچی
کوین بیکن در نقش دنی

نویسنده و کارگردان:
سم اسماعیل

 

معرفی و نقد فیلم دنیا را پشت سر بگذار Leave the World Behind 2023 : آخر الزمانی و دلهره آور!

درباره فیلم

دومین فیلم سام اسماعیل (کارگردان و نویسنده) با رنگ و بویی هیچکاکی با حال و هوایی ترسناک اما سرگرم‌کننده  است. که از روی یک رمان در سال 2020 اقتباس شده است. با اینکه شاید از خیلی جهات شبیه سایر فیلم‌های آخرالزمانی به نظر برسد، به لطف بازی‌های عالی، روایت گیرا و کارگردانی درخشان اسماعیل که تنش و ترس را به طور آهسته و تدریجی در طول فیلم افزایش می‌هد، تبدیل به اثری متفاوت شده است که پایان جهان را به نمایش می‌گذارد.

 

زنی به اسم آماندا (با بازی جولیا رابرتز) که یک مدیر تبلیغاتی است، می‌خواهد با همسرش کلی (اتان هاوک) و دو فرزند نوجوانشان تعطیلات کوتاهی را در یک ویلای مجلل در لانگ آیلند بگذراند. اما به محض رسیدن، اتفاقات عجیب و غریبی می‌افتد؛ از جمله اینکه وقتی آن‌ها در ساحل هستند، یک تانکر نفتی غول‌پیکر به طور غیرقابل توضیحی به سمت ساحل حرکت می‌کند و به گل می‌نشیند.

 

در نیمه‌های شب مردی (با بازی ماهرشالا علی) و دخترش در خانۀ آن‌ها را می‌زنند. مرد توضیح می‌دهد که او کسی است که خانه را به آماندا اجاره داده و حالا می‌خواهد آن‌ها به او و دخترش اجازه بدهند که شب را آنجا بمانند چون قطع برق، شهر نیویورک را فلج کرده است. کلی می‌خواهد به آنها کمک کند اما آماندا بی‌اعتماد است و فکر می‌کند که این مرد چیزی را پنهان می‌کند.

 

سراسر فیلم نوعی پارانویا و هراس مرموز و گیرا را نمایش می‌دهد که به تدریج رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. در سراسر فیلم این احساس وجود دارد که تهدیدی نادیده و ناشناخته در انتظار آماندا و خانواده‌اش است.

 

فیلم می‌خواهد تاثیر یک رویداد آخرالزمانی را بر احساسات آدم‌ها و روابط آن‌ها با یکدیگر و بر محیط زیست را با گله‌های آهوان به نمایش بگذارد. که در صحنه‌های پایانی فیلم در این امر موفق عمل می‌کند.

فیلم یک پیام مشخص دارد و آن اینکه «اون قدر تو دنیا برای خودمون دشمن درست کردیم که حالا احتمالا یکی‌شون اومده سراغمون» (دیالوگ از فیلم)  فیلم با پرداختن به خطری که از ناحیه کشورهای متخاصم، آمریکا را تهدید می‌کند و در این بین اختلافات داخلی و دو دستگی دموکرات و جمهوری‌خواه باعث آسیب‌پذیری بیشتر جامعه آمریکایی می‌شود را تا پایان فیلم به نمایش می‌گذارد.

معرفی و نقد فیلم دنیا را پشت سر بگذار Leave the World Behind 2023 : آخر الزمانی و دلهره آور!

 

این فیلم در حال حاضر در سایت Rotten Tomatoes دارای رتبه 88 درصدی مخاطبان است. واشنگتن‌پست آن را به عنوان یک “فیلم هیجان‌انگیز آخرالزمانی رضایت‌بخش” توصیف می‌کند.

منبع

Noandish.com

#خوش_ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *