اثر پروانه ای چیست؟

#کمی_آهسته 🗣

اثر پروانه ای، تغییری کوچک که سبب بروز پدیده ای به بزرگی یک گردباد می شود!

نظریه اثر پروانه ای نظریه ای ست که بیان می کند که اگر در جایی از زمین پروانه ای بال هایش را تکان دهد درسمتی دیگر از کره زمین گردباد ایجاد می شود .

این تصور ممکن است غیر قابل باور به نظر برسد .چطور ممکن است تغییری به این کوچکی سبب بروز چیزی به بزرگی یک گردباد شود ؟

مثالی می آوریم که به شما کمک کند نظریه اثر پروانه ای را در زندگی واقعی خود درک کنید .

مردی در کارخانه ای کار می کرد که رئیسش با او بدرفتاری می کرد. او بعد از ماه ها بی احترامی دیدن از رئیس متکبر خود تصمیم به استعفا از شغلش گرفت.

قبل از اینکه آن مرد کارخانه را برای همیشه ترک کند, درباره این موضوع با سایر کارکنان صحبت کرد و این باعث شد که سه نفر دیگر هم تصمیم به استعفا از شغلشان بگیرند.

وقتی آن افراد بی کار شدند تصمیم گرفتند که تجارت شخصی خودشان را راه بیاندازند . پس از گذشت زمان و انجام کوشش های فراوان و کارهای دشوار تجارت آن ها تبدیل به یک تجارت بسیار موفق شد تا جایی که شروع به رقابت با همان شرکتی کرد که آن ها پیش تر در آن مشغول به کار بودند. زیر فشارهای این رقابت شدید شرکت قدیمی اعلام ورشکستگی کرد.

آیا متوجه نظریه اثر پروانه ای در این مثال شدید ؟ بدرفتاری باتنها یک کارمند منجر به ورشکستگی شرکت در چندین سال بعد شد.

این همان چیزی ست که نظریه اثر پروانه ای سعی در توضیح آن دارد. یک تغییر نامحسوس و کوچک می تواند باعث تغییرات بسیار بزرگ تری در آینده شود.

· چطور از نظریه اثر پروانه ای در زندگی مان استفاده کنیم

واضح است که تغییرات زیادی هستند که شما قصد دارید در زندگی خود ایجاد کنید اما نمی توانید آن ها را در یک زمان انجام دهید زیرا باور دارید که توانایی کافی را ندارید. اینجا درست زمانی ست که نظریه اثر پروانه ای می تواند وارد عمل شود .با تمرکز روزانه روی چندین کار کوچک می توانید با گذر زمان تغییرات بسیار بزرگی را تجربه کنید .

اگر تمایل دارید که بدانید اثر پروانه ای چگونه بر زندگی شما اثر می گذارد می توانید مثال های زیر را بخوانید تا یاد بگیرید که چگونه می توانید از این نظریه به نفع خودتان استفاده کنید .

30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید : اگر هر روز فقط 30 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید می توانید کارهای جدیدتری مثل ورزش کردن انجام دهید . بعد از چند هفته تناسب اندام بیش تری خواهید داشت , تصورتان از خود بهتر شده و متعاقبا اعتماد به نفستان نیز افزایش می یابد . افزایش اعتماد به نفستان نیز روی شغل, سلامتی و روابطتان اثر مثبت می گذارد. این هم مثالی دیگر از نظریه اثر پروانه ای بود .مشاهده می کنید که چگونه یک تغییر کوچک نتایج بسیار بزرگی را ایجاد کرده است.

🆔 @zaban_badan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *