بررسی مقاله Isı«آی اس آی»

دسته

در این مقاله به بررسی مقاله isi خواهیم پرداخت.


گسترش روز افزون علوم و فناوریهای جدید، توجه به معیارهای ارزش دهی به تحقیقات، پژوهش ها و ژورنال ها را ناگزیر می سازد. یک منبع ارزیابی بی طرف که نیازهای استفاده کنندگان را به بخوبی شناسایی کند و از طرفی دیگر نقاط ضعف و قوت نشریه های علمی و پژوهشی در زمینه های مختلف را بررسی کند، می تواند راه گشای خوبی برای جویندگان علمی باشد.

در همین راستا موسساتی اقدام به سنجش اعتبار تولیدات مختلف علمی نموده و در این زمینه مشاوره های تخصصی ارائه می دهند. طبعا معتبر بودن خود این موسسات هم باعث وجاهت مطالب تایید شده توسط ایشان می گردد و هم طیف مخاطبان آنان را افزایش می دهد. چرا که باید در موسساتی محتوای علوم تولید شده مورد تایید قرار بگیرد که بتوان با خیال راحت به آنها استناد کرد و کار علمی خود را بر اساس نتایج تحقیقات علمی قبلی، استوار نموده و به پیش برد. ISI یکی از موسسه هایی است که با ارائه چارچوبی مورد قبول تا حدی این مسئله را حل نموده است.

ISI چیست و تاریخچه آن

institute for Scientific Information )ISI) یا “موسسه اطلاعات علمی” یک موسسه‌ی خصوصی است که توسط Eugene Garfield در سال 1960م تاسیس شد و در سال 1992 توسط Thomson Scientific & Healthcare خریداری شد و بعنوان Thomson ISI شهرت یافت. تامسون در سال 2008 با گروه رویترز Reuters Group ادغام شد، و هم اکنون Thomson ISI قسمتی از دپارتمان Healthcare & Science متعلق به موسسه Thomson Reuters است.

این موسسه نشریاتی را که در تمام جهان منتشر می‌شوند بررسی و مقالات نشریاتی را که معتبر می‌داند به منظور امکان جستجو در مراکز علمی و تحقیقاتی، فهرست می‌کند. این امکان جستجو با دریافت هزینه در اختیار استفاده کنندگان گذاشته می‌شود.

مؤسسهٔ ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های دادهٔ فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریهٔ دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه دادهٔ ISI’s Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

آی‌اِس‌آی، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی را که با سرواژه جِی‌سی‌آر (به انگلیسی: Journal Citation Reports) معروف است ارائه می‌کند که در آن مجلات نمایه‌شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند. در حال حاضر ضریب تاثیرگذاری یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

ایران و ISI

در ایران سیستمی داخلی برای داوری فعالیت‌های پژوهشی وجود ندارد، به همین دلیل داوری را به سیستم خارجی سپرده‌اند. سیستم ISI سیستمی است که در حال حاضر در حال استفاده از آن هستیم. طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت‌های پژوهشی که به صورت مقاله‌های علمی چاپ می‌شوند بر اساس WOS (ا JCR) بودن یا ISI Listed بودن یا ISC بودن دارای امتیازات جداگانه هستند. به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از ۵ میلیون تومان بیشتر شود. مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله (WOS) (JCR) چاپ نماید. اگر از ۱۰ میلیون تومان بیشتر شد ۳ مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه می‌شود.

این موسسه در ایران به خاطر ارزش گذاری بر اساس آن برای ارتقای اساتید و برای دانشجویان دکترا شهرتی بیش زیادی یافته است. این موسسه ادعا می کند که با رعایت اصول اعتماد و حفظ استقلال، در نمایه کردن نشریات به صورت بی طرفانه عمل می کند. و هر نشریه ای که صلاحیت لازم را کسب کند در لیست موسسه قرار می گیرد.

لیستی بالغ بر 12000 ژورنال توسط موسسه ISIبه روز نگهداری می شود. این لیست 1100 ژورنال هنر و منابع انسانی را به همراه مجلات علمی دیگر دربر می گیرد.

درحقیقت ISI پایگاهی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان، از مجلات ISI محسوب شود، اما به دلیل کاهش بار علمی، بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود.


مقاله ISI

دانشگاه‌های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان‌نامه در نظر گرفته‌اند در یکی از این دانشگاه‌ها چاپ مقاله علمی – پژوهشی، نیم نمره. چاپ مقاله ISI یک نمره، چاپ مقاله WOS با ایمپکت فکتور کمتر از یک، یک و نیم نمره و چاپ مقاله در مجلات WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک، ۲ نمره. اگر دانشجویی از پایان‌نامه نمره ۱۸ بگیرد و یک مقاله در مجله WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک داشته باشد نمره پایان‌نامه او ۲۰ خواهد بود. البته این قانون در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تایید رساندن مدرک خود در وزارت علوم باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند (مراجعه شود به آخرین بخشنامه در سایت وزارت علوم)
در مهر ۱۳۹۱ برای انتخاب پژوهشگر برتر امتیازات مقالات چاپ شده به صورت زیر ارزیابی شد:

چاپ مقاله در مجله (WOS (JCR: هفت امتیاز
چاپ مقاله در مجله ISI: شش امتیاز
چاپ مقاله در مجله ISC: پنج امتیاز
مقالات داغ یا پراستناد: نه امتیاز
علمی پژوهشی (مجلات داخل): چهار امتیاز
علمی پژوهشی در دائره المعارف‌های معتبر داخلی و خارجی: چهار امتیاز
علمی ترویجی: سه امتیاز
همایش‌های علمی ملی: دو امتیاز
نکته :مقالات ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می‌کند.

چهارچوب مقاله isi و قواعد مقاله نویسی

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات می توان گفت که همه پبشرفت های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله پژوهشی است و محققی در صحنه تولید وانتشار علمی موفق است که بتواند نتایج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ برساند. از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، در اینجا تلاش ما بر این است که به بررسی روش های صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود.

سه دسته کلی در موسسه ISI

موسسه ISI با دسته بندی علوم در سه دسته کلی SCI ,SSCI ,Art&Humanities به سنجش علوم منتشره می پردازد.

دسته نخست (SCI) شامل موضوعات علوم کشاورزی، زیست محیطی، مهندسی، فناوری و علوم کاربردی، علوم پزشکی و زیستی، علوم فیزیکی و شیمیایی است.

دسته دوم (SSCI) شامل علوم اجتماعی، جامعه شناسی، ارتباطات، علوم تربیتی، روانشناسی و مدیریت است.

دسته سوم (Art&Humanities) شامل هنر، ادبیات، تئاتر و هنر های نمایشی، مذهب، تاریخ معماری، رادیو و تلویزیون و موسیقی است.
به طور کلی هر مقاله پژوهشی شامل اجزای اصلی زیر است:

عنوان
نام نویسنده یا نویسندگان
اطلاعات تماس
چکیده
واژگان کلیدی
مقدمه
مبانی نظری تحقیق
روش تحقیق
یافته های تحقیق
بحث و نتیجه گیری
شیوه انتخاب و ارزیابی درISI

فرایند ارزیابی وانتخاب درISI فرایندی همه جانبه و کامل می باشد.مجلاتی که خواستار پیوستن به این استاندارد می باشند می بایست 3 شماره آخرین انتشارخود را به آن موسسه ارسال نمایند. هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISIیکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی عبارتند از:

رعایت استانداردهای پایه انتشار
انتشار به موقع مجله
برخوردار بودن از هیات تحریریه بین المللی
متن انگلیسی و یا حداقل چاپ منابع و چکیده و عنوان به انگلیسی
انجام فرایند داوری برای پذیرش مقالات، همچنین ذکر منابع تامین مالی مقاله ها( این امر نشان دهنده اهمیت مقاله isi است)
محتوای مقاله ها این مسئله که محتوای مقالات ژورنال مشابه سایر ژورنالهای موجود نباشد و چیز جدیدی به علم بیافزارید و نیز از فیلدهای نوخواسته علوم استقبال می شود
تنوع بین المللی مقالات، نویسندگان و داوران مجلاتی که مقالات آنها خوانندگان بین المللی را مخاطب قرارداده باشند در اولویت قرار می گیرند.
نکته : چند نکته اساسی در ارسال مقاله isi به نشریات علمی به یاد داشته باشید که قبل از ارسال چکیده مقاله خود به یک مجله، ابتدا فرم نحوه نگارش مقاله isi را از آن مجله دریافت نموده و چکیده خود را در قالب آن فرم تهیه و تایپ نمایید (به عنوان مثال تعداد کلمات، فونت، تعداد خطوط، فاصله خطوط از کناره های صفحه و…)

مهترین معیارهای ISI برای نمایه کردن مجله ها چیست؟

در سایتISI چهار مورد به عنوان ملاک های اصلی نمایه شدن مجله آمده است که عبارتند از:

زمان بندی نشر تعریف شده باشد یعنی معلوم باشد که فصلنامه، ماهنامه است یا … و در موعد معین هم آماده شود.
فرآیند داوری برای مجله تعریف شده باشد.
قواعد نشر بین المللی را رعایت کند برای مثال، عنوان مجله گویای محتوای آن باشد.
مقاله isi به هر زبانی که باشد مهم نیست ولی چند مورد در آن باید به زبان انگلیسی باشد که عبارتند از اسامی نویسندگان، عنوان، چکیده و کلمات کلیدی و حتی الامکان منابع و مآخذ انگلیسی باشد.
موارد فرعی هم وجود دارد که شامل این موارد است :

مجله باید حوزه بین المللی داشته باشد و به یک حوزه جغرافیایی خاص تعلق نداشته باشد.
در حوزه آن مجله ترجیحاً مجله مشابه نباشد یا اگر هست آن مجله معیار برتری نسبت به آنها داشته باشد.
افراد به وجود آورنده آن حتی الامکان افراد شناخته شده ای باشند.
افراد به وجود آورنده، توزیع جغرافیایی مناسبی داشته باشند مثلاً همه ایرانی نباشند.
نکته : البته موارد فرعی، نمره اضافه دارد و در قبولی یا رد مجله از طرفISI نقش بازی نمی کند.

دلایل عدم پذیرش چکیده یک مقاله isi در نشریات علمی

1) ابهام در موضوع مقاله و وجود تعداد زیاد مقالات مشابه پیشین

2) عدم تعیین زمینه اصلی تحقیق

3) نمونه گیری نامناسب

4) عدم رعایت اصول مقاله نویسی مورد نظر نشریه

5) عدم ذکر صحیح ارقام آماری

6) فقدان بحث و پرداختن به نتایج

7) چکیده های خیلی کوتاه و خیلی زیاد

8) بی دقتی در تهیه متن (غلط تایپی ، اشتباهات متن)

9) عدم ارتباط موضوع مقاله با رویکرد نشریه

ضریب تاثیر Impact Factor

ارزش یک مقاله isi بر مبنای میزان تاثیر آن بر مقالات بعدی تعیین می شود. براساس تحقیقات انجام شده، مقالاتی که در حوزه خود موثرتر بوده اند به دفعات بیشتری مورد استناد قرار گرفته اند. ضریب تاثیر اولین بار در سال 1995 توسط گارفیلد بنیان‌گذار موسسه ISI مطرح شد Impact Factor میانگین تعداد ارجاعات به یک‌ مقاله isi در یک مجله علمی در طول یک دوره زمانی معین‌ تعریف‌ شده ‌است.

Impact Factor چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر یک ژورنال در سال 2012 ضریب تاثیر 3 داشته باشد، آنگاه مقالات منتشر شده آن در سال های 2010 و 2009 بطور میانگین، 3 بار در سال 2012 مورد ارجاع قرار گرفته اند. ضریب تاثیر یک ژورنال در سال 2012 به روش زیر محاسبه می شود. A : تعداد دفعاتی که مقالات منتشر شده در 2009 و2010 توسط ژورنال های نمایه شده در سال 2012 مورد استناد (ارجاع) قرار گرفته اند. B : تعداد کل ” مقاله های قابل ارجاع” آن نشریه در سال های 2009 و 2010
ضریب تاثیر 2008 = A/B
به این ترتیب میانگین فراوانی استناد به یک مقاله در مجله مورد نظر محاسبه می‌گردد. به عبارت دیگر و در یک نمای ساده، Impact Factor بیان‌گر آن است که به طور متوسط، هرمقاله منتشر شده در یک مجله چند بار مورد ارجاع قرار گرفته است. (در یک بازه زمانی دو ساله).

لیست ژورنالهای آی اس آی

لیست ژورنالهای آی اس آی به تمام ژورنال هایی که در تامسون رویترز منتشر شده ISI اطلاق میشود و در لیست ژورنالهای آی اس آی قرار میگیرد ، این نامگذاری با استناد به نام قدیمی موسسه Institute for Scientific Information صورت پذیرفته است.

با توجه به تنوع کیفی نمایه های تحت پوشش تامسون رویترز ، نمایه های آی اس آی دارای ضریب تاثیر به 3 دسته مجزا با حوزه های متفاوت تقسیم شده اند که شامل :

Science Citation Index Expanded
Social Science Citation Index
Arts and Humanities Citation Index

لیست ژورنالهای آی اس آی

Science Citation Index Expanded با نام اختصاری SCI می باشد. اعتبار علمی این ژورنال ها بسیار خوب است و در صورت چاپ مقاله در این ژورنال ها از بابت اعتبارشان مطمئن باشید .
Social Science Citation Index Source Publication با نام اختصاری SSCI می باشد. اعتبار علمی این ژورنال ها بسیار مناسب است و در صورت چاپ مقاله در لیست ژورنالهای آی اس آی از بابت اعتبارشان اطمینان داشته باشید .
نمایه Arts and Humanities Citation Index با نام اختصاری SCIE می باشد. اعتبار علمی این ژورنال ها بسیار مناسب است و در صورت چاپ مقاله در لیست ژورنالهای آی اس آی از بابت اعتبارشان نگران نباشید.

لیست مجلات ISI را از کجا پیدا کنیم ؟

برای اینکه بدانیم آیا یک مجله در آی اس آی نمایش داده شده به چند روش را می توان تلاش کرد:

سایت تامپسون رویتر را ملاحضه نمایید.

درGoogle نام مجله یا ُISSN ان را با افزودن thomsonreuters.com به آن جسنجو کنید.

به سایت جهاد دانشگاهی مراجعه و در قسمت لیست مجلات ISI را بررسی کنید.

پایگاه استنادی جهان اسلام مراجعه کنید و در آنجا قسمت لیست مجلات ISI را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *