چگونه کتاب بخوانیم تا نویسنده‌ی بهتری شویم

دسته

 

اگر می‌خواهید نویسنده خوبی باشید، با بیشتر خواندن  شروع کنید. خواندن کتاب‌ها با ژانرهای مختلف افق دید شما را وسعت می‌بخشد و روش‌هایی را برای استفاده در نوشته‌های خود در اختیارتان قرار می‌دهد. نویسندگان مشتاقی که عادت به خواندن دارند، از کتاب‌هایی که می‌خوانند چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. برای کشف روش‌های نوشتاری خلاق و انتخاب درست واژه‌ها می‌بایست دستور زبان را موشکافانه و فعالانه مطالعه کنید.

 

۶ شیوه برای ارتقای نویسندگی

 

۱. خوانندگان بهتر نویسندگان بهتری می‌شوند

 

شما باید هم برای لذت بردن کتاب بخوانید و هم با این ذهنیت که روی هنر نوشتن خودتان سرمایه گذاری کنید. هنر خواندن فوراً به وجود نمی‌آید. باید روی آن کار کنید. در اینجا چند نکته کلیدی در باب کتاب‌خوانی ارائه می‌کنیم:

 

۲. خواندن به شما کمک می‌کند مهارت تفکر انتقادی را فرا بگیرید

 

در حین خواندن، از خود بپرسید: «آیا من نوشته‌های خوبی می‌خوانم؟ و اگر چنین است، چرا؟ » خودتان تصمیم بگیرید که نویسندگان خوب چه کسانی هستند و کتاب‌هایی را پیدا کنید که برایتان الهام بخش باشند. مهمتر از آن از خود بپرسید چرا کتاب‌های مورد علاقه خود را عالی می‌دانید.

آیا باعث رشد شخصیت شما می‌شوند؟ اگر بتوانید یک اثر ادبی را به طور انتقادی ارزیابی کنید بهتر می‌توانید تفکر مشابهی را در کار خود ایجاد نمایید.

 

۳. خواندن شما را با سبک‌های نوشتاری مختلفی روبه رو می‌کند

 

خواندن سبک‌های مختلف کتاب می‌تواند به شما کمک کند تا روی سبک‌هایی تمرکز کنید که ژانرهای مختلف نوشتن را موجب می‌شوند. ارتباط برقرار کردن با آثار ادبی متنوع با توجه به گرایش‌های سبکی نویسندگان، به شما کمک می‌کند سبک خود را پیدا کنید.

۴. خواندن به شما اجازه می‌دهد تا دستور زبان را به طور مفهومی یاد بگیرید

 

خواندن یک رمان یا داستان کوتاه را به عنوان ترفندی در نظر بگیرید که به شما امکان می‌دهد گرامر را بدون نیاز به کار بر روی یک کتاب درسی مطالعه کنید. کتاب‌های خوب پیام‌های خود را به وضوح بیان می‌کنند و برای برقراری ارتباط واضح، باید دانش گرامر داشته باشید. روشی را که آن‌ها از علائم نگارشی و دستور زبان استفاده می‌کنند مطالعه کنید.

۵. خواندن به شما کمک می‌کند دایره لغت‌تان را گسترش دهید

 

نیازی نیست مانند زمان آماده شدن برای امتحان یادداشت برداری کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا به طور کامل با کتاب درگیر شوید. عباراتی که به نظرتان استادانه نوشته شده‌اند را یادداشت کنید. دور کلمات جدیدی که نمی‌شناسید خط بکشید. آنها را یاد بگیرید و حفظ کنید و در نوشته بعدی خود بکار ببرید.

 

۶. خواندن ایده‌های جدیدی را به ذهن شما الهام می‌کند

 

با خواندن منظم خودتان را مرتبا در معرض ایده‌ها و تکنیک‌های جدید قرار می‌دهید و شهد خلاقیت خود را تقویت می‌کنید. واقعیت آن است که خواندن زمانی مفید است که تبدیل به یک عادت روزانه شود.

برای تبدیل شدن به نویسنده بهتر، می‌توانید از روش‌های زیر هم استفاده کنید:

۱. خواندن بیشتر

 

برای ارتقای مهارت‌های نوشتاری خود، باید بیشتر بخوانید. خواندن کتاب‌های مختلف در ژانرهای مختلف به شما کمک می‌کند تا با سبک‌ها و روش‌های مختلف نویسندگان آشنا شوید و از آنها الهام بگیرید.

 

۲. مطالعه کتاب‌های آموزشی

 

کتاب‌هایی که درباره نوشتن و تکنیک‌های نوشتاری صحبت می‌کنند، می‌توانند به شما در ارتقای مهارت‌های نوشتن کمک کنند. این کتاب‌ها می‌توانند به شما نکات و ترفندهایی درباره ساختار نوشته، توسعه شخصیت‌ها، توصیف صحیح و دیگر عناصر نوشتاری را آموزش دهند.

 

۳. تمرین مداوم

 

برای بهبود مهارت‌های نوشتن خود، باید مداومت در تمرین داشته باشید. هر چه بیشتر بنویسید، مهارت‌های نوشتن‌تان بیشتر تقویت می‌شود. می‌توانید با نوشتن داستان‌ها، مقالات، یادداشت‌ها و حتی بلاگ‌ها تمرین کنید.

۴. بازخورد دریافت کنید

 

برای بهبود مهارت‌های نوشتن‌تان، بهتر است بازخورد از دیگران دریافت کنید. می‌توانید نوشته‌های خود را به دوستان، خانواده یا حتی نویسندگان حرفه‌ای ارسال کنید و از آنها نظرات و پیشنهادات دریافت کنید. این بازخورد‌ها به شما کمک می‌کنند تا نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و در آینده بهتر بنویسید.

۵. مطالعه درباره فنون نوشتن

 

مطالعه درباره فنون نوشتن و تکنیک‌های مختلف می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های نوشتن‌تان کمک کند. می‌توانید از منابع آنلاین، کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی استفاده کنید تا با تکنیک‌های مختلف نوشتن آشنا شوید و آنها را در نوشته‌های خود به کار ببرید.

۶. تجربه‌های جدید

 

تجربه‌های جدید و متنوع می‌توانند به شما در نوشتن بهتر کمک کنند. با تجربه کردن و زندگی کردن و ماجراجویی‌ها، سفرها و تجربیات جدید، می‌توانید داستان‌های جذاب و زنده‌ای بنویسید.

 

۷. مدیریت زمان

 

برنامه‌ریزی مناسب و مدیریت زمان می‌تواند به شما در نوشتن بهتر کمک کند. تخصیص زمان مشخصی برای نوشتن و رعایت آن می‌تواند به شما کمک کند تا به صورت منظم و مداوم بنویسید و مهارت‌های نوشتن‌تان را بهبود بخشید.

با توجه به این نکات و تلاش مداوم، می‌توانید به نویسنده بهتری تبدیل شوید. همچنین، همیشه به خلاقیت و ایده‌های خود اعتماد کنید و به دنبال بهبود مستمر باشید.

برای بهبود مهارت‌های نوشتن و تبدیل شدن به نویسنده بهتر، می‌توانید از کتاب‌های زیر استفاده کنید:

 

۱. “ستاره‌شناسی نوشتن” اثر اورسون اسکات کارد

 

این کتاب به شما نکات و تکنیک‌هایی درباره ساختار نوشته، توسعه شخصیت‌ها، توصیف صحیح و دیگر عناصر نوشتاری را آموزش می‌دهد.

 

۲. “نوشتن برای خواننده” اثر ویلیام زینسر

 

این کتاب به شما درباره نکات مهمی درباره نوشتن جذاب و موثر می‌آموزد و به شما کمک می‌کند تا با خواننده‌های خود بهتر ارتباط برقرار کنید.

 

۳. “ساختار داستان” اثر جان تروی

 

این کتاب به شما درباره ساختار داستان و عناصر ضروری آن مانند شخصیت‌ها، مکان، زمان و پیچیدگی‌های داستانی آموزش می‌دهد.

 

۴. “نوشتن خلاق” اثر جولیا کامرون

 

این کتاب به شما راهنمایی می‌کند تا با استفاده از تمرینات خلاقانه و تکنیک‌های مختلف، خلاقیت خود را در نوشتن تقویت کنید.

 

۵. “رازهای نوشتن خوب” اثر استیون کینگ

 

در این کتاب، استیون کینگ به شما نکات و ترفندهایی درباره نوشتن خوب و جذاب آموزش می‌دهد.

 

۶. “نوشتن برای خودتان” اثر ناتالی گولدنبرگ

 

این کتاب به شما می‌آموزد تا با استفاده از تمرینات و تکنیک‌های مختلف، نوشته‌های شخصی و معنی‌دارتان را بهبود بخشید.

 

۷. “نوشتن مستند” اثر مایکل رابرتس

 

این کتاب به شما نکات و تکنیک‌هایی درباره نوشتن مستند و گزارش‌نویسی آموزش می‌دهد.

 

۸. “نوشتن برای تلویزیون و فیلم” اثر پام دوگان

 

این کتاب به شما راهنمایی می‌کند تا با استفاده از تکنیک‌های نوشتن برای تلویزیون و فیلم، داستان‌های جذاب و قابل تبدیل به تصویر بنویسید.

همچنین، علاوه بر این کتاب‌ها، می‌توانید از منابع آنلاین، مقالات و دوره‌های آموزشی نوشتن نیز استفاده کنید. هدف اصلی این است که همیشه به خواندن و یادگیری مطالب جدید علاقه‌مند باشید و مداومت در تمرین داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *