لزوم نوشتن صفحات صبحگاهی برای یک نویسنده «راه هنرمند»جولیاکامرون

روش نوشتن صفحات صبحگاهی

۱. دفتری را به این کار اختصاص دهید. و هر روز صبح به محض بیدارشدن سه صفحه در آن بنویسید.

۲. هنگام نوشتن صفحات صبحگاهی نباید به موضوع خاصی فکر کنید. قلم را روی کاغذ بگذارید و فقط بنویسید.
هرچه همان لحظه در ذهنتان می‌آید بنویسید.

۳. حتی اگر چیزی به ذهنتان نرسید بنویسید: چیزی به ذهنم نمی‌رسد! چه چیزی باید بنویسم؟ ولی هر طور شده باید حداقل سه صفحه را پُرکنید.

۴. نوشتن باید به‌صورت بی‌وقفه انجام شود و نباید قلم را از روی کاغذ بردارید.

۵. خودتان را سانسور نکنید. خیالتان راحت باشد، این دفتر فقط و فقط مخصوص شماست و هیچ شخص دیگری قرار نیست آن را بخواند؛ پس هرچه همان لحظه به فکرتان می‌رسد آزادانه بنویسید.

۶. وسوسه‌های دیگر را فراموش کنید. ساعت، موبایل و هر وسیله‌ای که باعث حواس‌پرتی می‌شود از خود دور کنید.

۷. فقط متمرکز نوشتن باشید. باید دست‌کم سه صفحه بنویسید.

۸. در هنگام نوشتن به‌هیچ‌وجه به عقب برنگردید و نوشته‌های قبل را نخوانید حتی اگر اشتباه نگارشی یا املایی داشتید رهایش کنید و به نوشتن ادامه دهید.

اگر شما به نویسندگی علاقه‌مند هستید، صفحات صبحگاهی در این راه می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. نوشتن صفحات صبحگاهی باعث می‌شود شما در نوشتن، نظم پیدا کنید و نوشتن به عادت روزانه‌ی شما تبدیل شود. سانسورچی درون‌تان ممکن است بگوید: «تو هیچ‌وقت نویسنده‌ی خوبی نخواهی شد. تو حتا عرضه‌ی نوشتن یک داستانک را نداری. هنوز نمی‌دانی املای درست کلمات چگونه است. وقتی تا پنجاه سالگی نویسنده نشدی، بعد از این هم نویسنده نخواهی شد. چه‌چیز باعث شده که خودت را نویسنده فرض کنی؟» اما وقتی شما هر روز صبح، هرچه به ذهن‌تان می‌رسد بدون توجه به صدای سانسورچی بنویسید، کم‌کم صدای سانسورچی ضعیف‌تر خواهد شد و سلطه‌اش برشما و خلاقیت‌تان را از دست خواهد داد.

چرا صفحات صبحگاهی را باید در ابتدای روز نوشت؟

دلیل اینکه چرا باید صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدارشدن بنویسید چیست؟ در این موقع از روز ذهن شما هنوز کاملن هوشیار نشده و در حالت رویامانندی قرار دارد، در نتیجه ذهن منطقی و صدای سانسورچی ضعیف‌تر است و مانعی برای نوشتن ایجاد نخواهند کرد. معمولن نویسندگان تازه‌کار تصور میکنند باید حال و هوای نوشتن داشته باشند تا بنویسند اما صفحات صبحگاهی به شما می‌آموزد که بی‌توجه به حال و هوای‌تان بنویسید. گاهی آثار خلاقانه از دل همین‌ بی‌حوصلگی‌ها شکل می‌گیرند. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید درباره‌ی چه چیزی بنویسید. هرچیزی که می‌نویسید درست است. فقط باید ذهن‌تان را آزاد بگذارید تا به هرکجا که می‌خواهد سفر کند و شما را هم با خود ببرد.

«راه هنرمند- جولیا کامرون » ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ شنبه ۱۲:۴۷

آیاکتابش روخوندید؟اگرنخوندیدحتما بخونیدش برای یک نویسنده خواندنش ازنظرمن الزامیه .حتما امتحانش کنید درپست دیگری درموردنوشتن این صفحات توسط نویسندگان بزرگ نوشتم حتما بخونیدش.

پست مرتبط با این نوشته‌ام:

http://mahnazrouhani.ir/لزوم-نوشتن-صفحات…هی-برای-یک-نویسن/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *