#چالش_صدروزه_,وبلاگ‌نویسی

روز هشتاد و نهم

چرا حیوان آزار شده‌ایم؟😭

امروز تا در خونه رو باز کردم یک سگ سیاه با تکه های زرد روی چشم‌ها و گوشاش و پاهاش یهو چند متر پرید اونور و از دور ایستاد به نگاه کردنم.

منم که عاشق سگام از روی پله آروم اومدم پایین و قربون صدقه‌اش رفتم و گفتم ای جووووووونم نترس من عاشقتم کاریت ندارم که !!!
رو دو تا پاش نشست و معصومانه نگام کرد.

کیسه آشغالم سنگین بود سریع رفتم. وقتی برگشتم نمی‌دونم چرا و شاید چون محبت قلبی منو حس کرده بود!

با تکان دادن دمش آروم آروم اومد به سمت من تا کنار پاهام و سرشو آورد جلو و منو بو کرد. خیلی جلوی خودمو گرفتم که بغلش نکنم. فقط باز قربون صدقه‌اش رفتم و تازه متوجه شکمش شدم و پستان‌های آویزونش که نشان از حاملگیش داشت.
وقتی خواستم درو ببندم دیدم چند قدمی در نشسته و با محبت نگاهم می‌کنه. سریع اومدم که چیزی واسه خوردنش ببرم. وقتی برگشتم دیدم نیستش.

از ظهر تا الان دارم به حرکت اول دیدارم و بعدش فکر می‌کنم که ما آدم‌ها چقدر بدیم که یک سگ به محض دیدن‌مون و بدون شناخت‌مون چنان وحشت می‌کنه که مثه تیر رها شده از کمان می‌پره و فرار می‌کنه! واقعا چرا؟

چرا اینجوری شدیم؟ چرا به حیواناتی چنین بی‌آزار و مفید این‌گونه آزار می‌رسونیم به حکم این که نجسند؟

چرا با گربه‌ها هم همین رفتار ناهنجارو داریم؟ اونا که نجس نیستن؟

چرا ما حیوان دوست نیستیم؟
آیا در اسلام حکم آزار به حیوانات در جایی از قرآن و احکام اسلامی آورده شده؟ من که ندیده‌ام!

در سفری شش ماهه به سه شهر از کشور ترکیه٫ به ویژه در استانبول مردم چنان مهری به سگ‌ها و گربه‌های خیابانی داشتند و برایشان در گوشه گوشه‌های کوچه و خیابان غذا می‌گذاشتند و لانه ساخته بودند که برایم تحسین‌برانگیز بود!

چرا ما چنین فرهنگی نداریم؟
چرا ما حتی گستاخانه به خود اجازه می‌دهیم به کسانی که سگ یا گربه دارند در خیابان و پارک‌های‌مان با فحاشی و گاه کتک آسیب برسانیم؟

چرا حیوان آزاری در ایران مایه مباهات شده است؟

چه کسی و به کجا ما را برده‌اند؟
به کجا داریم می‌رویم آن هم این‌گونه شتابان؟
آیا حیوان آزاری نشانه اصالت‌مان است؟

این‌ها سوالاتی است که مدت‌هاست ذهنم را می‌خورد و رفتار امروز این سگ انگار بر این شعله‌ی افتاده بر جانم٫ جان دوباره بخشید.

بیاییم حیوانات را عاشقانه دوست بداریم و در ترویج مهرورزی به حیوانات بکوشیم. باشد که ایرانی اصیل باشیم در عمل نه در حرف و شعار!

#مهناز_روحانی
#یادداشت_روز