افزایش بهره‌وری کارکنان با کوچینگ

دسته

 

کوچینگ چگونه بهره‌وری کارکنان را افزایش می‌دهد؟

یکی از مهم ترین دغدغه‌های مدیران و صاحبان کسب وکار  Engagment به معنی مشارکت، اشتیاق یا تعهد شغلی است؛ یعنی به عنوان یک مدیر چه کاری انجام بدهم تا بهره‌وری، اشتیاق، مشارکت، مسئولیت پذیری و تعهد شغلی کارکنانم افزایش پیدا کند.

کارکنان در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند:

۱- Engaged ها

این ها افرادی هستند کاملا مشتاقانه صفر تا صد یک کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند.

۲- Disengaged ها

این‌ها افرادی هستند که اگر به آن‌ها کار ندهید سراغ شما نمی‌آیند؛ ممکن است کارشان را هم خیلی خوب انجام دهند اما اگر برای آن‌ها کاری تعریف نکنید، هفته‌ها هیچ کاری انجام نمی‌دهند.

۳- Actively Disengaged ها

این افراد نه تنها کاری انجام نمی‌دهند بلکه اگر انجام دهند درست انجام نمی‌دهند. این افراد با گفتن جملاتی مثل (چرا اینقدر زمان و انرژی برای کار میگذاری؟ چرا برای کار این همه دلسوزی میکنی؟) دیگران را مسموم و خراب می‌کنند و برای کسب و کار بسیار خطرناک‌اند.

اگر کارمند هستید باید در دسته اول باشید و اگر صاحب کسب و کار هستید باید تعداد افراد دسته یک و مشتاق را در کسب و کارتان زیاد کنید.

در واقعیت درصد افراد دسته یک به شدت پایین است و این دغدغه همیشه وجود دارد که چطور می‌توان مشاکت و بهره‌وری را در کسب و کار افزایش داد؟

با مهارت کوچینگ این کار انجام می‌شود.

چطور کوچینگ این کار را انجام می‌دهد؟

۳ فاکتور روی افزایش بهره‌وری و اشتیاق کارکنان اثر دارد:

 1. صلاحیت‌ها: یعنی افراد حس کنند که صلاحیت، توانمندی و مهارت برای انجام یک کار را دارند.
 2. خودکنترلی: یعنی افراد حس کنند که می‌توانند روی کاری که انجام می‌دهند کنترل داشته باشند.
 3. . وابستگی به تیم : یعنی افراد حس کنند به تیم و کسب و کار تعلق خاطر دارند.

 

به عنوان مدیر در نقش کوچ چطور می‌توان این ۳ فاکتور را تقویت کرد؟

همه افراد در زندگی به سندروم تجویز دچار هستند. یعنی اگر یکی از اعضای سازمان شما با یک چالش روبرو شود و پیش شما بیاید، اولین کاری که می کنید ارائه راهکار است (به او می‌گویید این کار را به این صورت انجام بده.)

اولین حسی که به فرد در ناخوداگاهش می‌دهید‌، حس ناخوشایند اجبار است؛ چون شما گفتید که چه کاری انجام بدهد و خودش راه حل را پیدا نکرده است.

در واقع حس قربانی بودن در این افراد شکل می‌گیرد و در درازمدت از تلاش کردن دست می‌کشند و ابتکار عمل آن‌ها به مرور کاهش پیدا کرده و به نوعی در دسته سوم کارکنان قرار می‌گیرند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از تجویز کردن و راهکار گفتن به سوال پرسیدن برسید.

وقتی فردی چالشی دارد به جای راهکار گفتن از او سوال قدرتمند بپرسید.

مثلا بپرسید: راه حل خودت چیه؟ انتخاب خودت چیه؟

وقتی کسی راه حل را خودش پیدا می‌کند، آن راه حل را مهم و با ارزش می‌داند و به تدریج افراد شروع به ارائه راه حل‌های خلاقانه و مشارکت در حل چالش‌های کسب و کار می‌کنند.

همین قدر ساده و البته حرفه‌ای شما به عنوان یک مدیر در نقش کوچ می‌توانید با پرسیدن سوال قدرتمند (یکی از مهارت‌های کوچینگ) کمک کنید که بهره‌وری افراد افزایش پیدا کند. از طریق کوچینگ به  سامان بخشیدن به امور سازمان استفاده کرده‌اید، به فکر کارمندان خود هستید و دوست دارید شاهد پیشرفتشان باشید.

علاوه برآن بیزینس کوچینگ شامل تمریناتی است که حول مهارت‌های شخصیتی و سبک رهبری می‌چرخد و به شما در شناخت و رهبری تیپ‌های مهم شخصیت کمک می‌کند.

هر کسب و کار با انواع و اقسام آدم‌ها سرکار دارد ؛ بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تیپ‌های مختلف را بشناسید و متناسب با ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ آنها را رهبری کنید. این هم به هدایت پرسنل شما کمک می‌کند و هم ارتباط با مشتریانتان را تقویت می‌کند.

افزایش بازدهی یک کسب و کار به این معناست که با هزینه‌های کمتر (چه هزینه‌ی زمانی و چه هزینه‌ی مالی) سود بیشتری به دست بیاوریم.

در شرایط مختلفی شاید به فکر افزایش بازدهی کسب و کار افتاده باشید. ممکن است آنطور که باید و شاید سود نمی‌کنید؛ و یا اوضاع مناسبی دارید، چرخ شرکتتان می‌چرخد، درآمد خوبی هم دارید، اما قصد دارید که خیلی بیشتر از این حرف‌ها سود کنید و بازده کسب و کارتان را بالا ببرید؛ برای تحلیل کسب و کار خود نیاز به یک بیزینس کوچ خواهید داشت.

نقش بیزینس کوچینگ در افزایش بازدهی کسب و کار چیست؟

 

 بیزینس کوچ اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

۱. یکی از اساسی‌ترین عوامل پیشرفت شما در کسب و کار، اعتماد به نفس بالای شماست. مطمئن باشید که وقتی شما به خود و کسب و کارتان اعتماد داشته باشید، مشتریان هم به شما اعتماد می‌کنند. وقتی کسب و کار شما با چالش‌های اساسی روبرو می‌شود و نیاز به حل مسئله دارید، به شدت در معرض از دست رفتن اعتماد به نفس هستید. داشتن یک بیزینس کوچ ماهر اعتماد به نفس شما را به شدت افزایش می‌دهد و به شما یاد می‌دهد بهترین خودتان باشید.

۲. بیزینس کوچ نقاط کور کسب وکار شما را می‌بیند.

 1. وقتی به چیزی خیلی نزدیک هستید یا با کاری درگیرید، عموما نمی‌توانید نقاط کور آن را تشخیص بدهید و برطرف کنید. یک بیزینس کوچ خوب این توانایی را دارد که از بیرون بیزینس شما را بررسی کند. همین باعث می‌شود که به سرعت نقاط کور و ایرادات کسب و کار شما را پیدا کند (کاری که خیلی مواقع برای شما سخت است). بیزینس کوچینگ وضعیت فعلی کسب و کار شما را به سمت یک وضعیت بهتر و مطلوب‌تر در آینده می‌برد و از مشکلات آتی به دلیل داشتن دید از بیرون پیشگیری می کند.
 2. بیزینس کوچ به شما دید جدیدی از کسب و کار می‌دهد.
  چیزهایی وجود دارد که شما نمی‌دانید که آنها را نمی‌دانید .یک کوچ قوی به شما کمک می‌کند یک چشم دیگر هم پیدا کنید ویک دید جدید از بیزینس به شما می‌دهد .کوچ شما را به آگاهی می‌رساند و کمک می‌کند که برخورد خلاقانه و متفاوت با چالش‌ها و دشواری‌های کسب و کارتان داشته باشید. دقیقا همین مسئله است که اهمیت بیزینس کوچینگ را برای شما صد چندان می‌کند.
 3. بیزینس کوچ از شما سوالات قدرتمند می‌پرسد.
  بیزینس کوچ  از زاویه‌ای دیگر به کسب و کار شما نگاه می‌کند؛ زاویه‌ای با دید عمیق ‌تر و کامل ‌تر. بنابرین در سطوح مختلفی، با سوالات متنوع، ذهن شما را به چالش می‌کشد. همین چالش‌ها و بحث و بررسی آن‌ها و گرفتن تصمیم های درست، پله پله شما را به سمت موفقیت و پیشرفت شغلی هدایت می‌کند.
 4. بیزینس کوچ شما را در مسیر درست قرار می‌دهد.
  بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند تا برای خود اهداف مفید و قابل دستیابی مشخص کنید و در جهت درست حرکت دهید. این اهداف دقیقا همان چیزهایی هستند که شما برای رشد و موفقیت کسب و کار خود به آن نیاز دارید. و در نهایت با کمک بیزینس کوچ، خود شما برای کسب و کارتان مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و برنامه‌ها را طراحی کنید تا در مسیر اهداف خود قرار بگیرید. برای اطلاعات بیشتر، مقاله هدف گذاری به روش smarter را مطالعه کنید.
 5.  میزان رضایت و وفاداری کارمندان را افزایش داده و رهبری شما را بهبود می‌بخشد.
  معمولا کارمندان هر سازمانی دوست دارند در سِمت خود پیشرفت کرده و به هدف مطلوب سازمانی دست یابند. با به کارگیری بیزینس کوچ، این اطمینان را به کارمندان خود می‌دهید که از یک منبع حرفه‌ای برای قدرت بخشیدن به امور سازمان استفاده کرده‌اید، به فکر کارمندان خود هستید و دوست دارید شاهد پیشرفتشان باشید.

علاوه برآن بیزینس کوچینگ شامل تمریناتی است که حول مهارت‌های شخصیتی و سبک رهبری می‌چرخد و به شما در شناخت و رهبری تیپ‌های مهم شخصیت کمک می‌کند. یک کسب و کار با انواع و اقسام آدم‌ها سرکار دارد ؛ بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تیپ‌های مختلف را بشناسید و متناسب با ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ آنها را رهبری کنید. این هم به هدایت پرسنل شما کمک می‌کند و هم ارتباط با مشتریانتان را تقویت می‌کند.

۷.  بیزینس کوچ به شما کمک می کند که کسب و کار خود را سیستم سازی کنید.
اگر نمی‌توانید نتایج خود را تحلیل کنید و بفهمید که چه مقدار کار، واقعا برای شما لازم و ضروری است بیزینس کوچ به کمک شما می‌آید و یاری گر شما خواهد بود. بیزینس کوچ به شما کمک می‌کند که در کسب و کار خود سیستم سازی کنید.

درست است که بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر ۲۴ ساعته بالای سر کسب و کارتان نباشید پس صاحب واقعی آن نیستید، اما یک کوچ کسب و کار به شما کمک می‌کند که در فرایندهای کسب و کار، تیم مدیریت خود را توسعه بدهید به طوری که کسب و کار (حتی بدون حضور شما) رشد کند. کوچینگ مدیریت به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چه آنجا باشید و چه نباشید، کسب و کار شما در حال فعالیت است و موفقیت شغلی از آن شماست.به شما کمک می‌کند تا زمان خود را کنترل کنید.

گاهی شما به یک مدیتیشن اساسی نیاز دارید تا ذهن خود را خالی کنید. ؛ به تعطیلات بروید؛ این تعطیلات است که ذهن شما را باز و سر حال نگه می‌دارد تا همواره ایده‌ها به ذهنتان سرازیر شوند تا شما به یک صاحب واقعی کسب و کار تبدیل شوید. زندگی خیلی کوتاه است. چرا مدام در تجارت باشید؟

۸. بیزینس کوچ شما را مسئولیت پذیر و عملگرا می‌کند.
مربیان کوچینگ، شما را به چالش می‌کشند و شما را به اقداماتی سوق می‌دهند که سود را افزایش می‌دهد. آنها به شما میدان می دهند تا کسب و کار خود را بدون توقف به سمت جلو برانید.

در فرآیند کوچینگ شما در اصل خودتان پاسخ سوال‌ها و راه حل چالش ها را پیدا می‌کنید، برنامه اقدامی طراحی می‌کنید، نسبت به آن متعهد می‌شوید، هر هفته با کوچ خود آن‌ها را بررسی می‌کنید و مسئولیت کامل آن را بر عهده می‌گیرید.

درست است که یک کوچ حرفه‌ای مسئولیت بیزینس را برعهده شما می‌گذارد اما همیشه در کنار شما خواهد بود. او شما را در تمام لحظات هدایت می‌کند، گاهی به شما فشار می‌آورد، گاهی از شما نتیجه می‌خواهد و گاهی نیز شما را برای قرار گرفتن در مرتبه بالاتر تشویق می‌کند .

کوچینگ کسب و کار به طور چشم گیری درآمد و سود کسب و کار شما را در طی ماه‌های شروع برنامه افزایش دهد.

۹. کسب بیشترین سود با سرمایه گذاری روی خودتان
مهم نیست چقدر در صنعت خود مشغول به کار هستید، یادگیری بخش همیشگی کسب و کار شما خواهد بود.شاید شما تجربه زیادی در کسب و کار دارید با این حال سال هاست خودتان را نادیده گرفته‌اید و روی خودتان سرمایه گزاری آموزشی نکرده‌اید.مربی شما با شما کار خواهد کرد تا جنبه‌های خاصی از عملکرد خود را بهبود ببخشید و با حمایت از شما به شما انگیزه می‌دهد تا پیشرفت خودتان را ببینید. رابطه‌ی بین شما و مربی کسب و کار شما، تاثیر بسیاری روی شما و عملکرد کسب و کارتان می‌گذارد .کسب و کار شما یعنی خود شما؛ پس برای پیشرفت و موفقیت شغلی، باید اول خودتان پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *