نقش «بیزنس‌کوچینگ» در کسب و کار

دسته

 

چرا از بیزینس کوچینگ باید در کسب و کارم استفاده کنم؟

 

هیچ کسب و کاری را پیدا نمی‌کنید که دلش سوددهی و موفقیت بیشتر نخواهد.

همۀ کسب و کارها، چه کوچک و چه بزرگ به دنبال پیشرفت هرچه بیشتر هستند.

 

اما چگونه می‌توانیم کسب و کارمان را توسعه دهیم؟

 

پاسخ ساده است؛ با دانش.

دانشی که به کسب و کارها کمک می‌کند تا بهتر از قبل شوند و سوددهی و فروش‌شان افزایش یابد.

بیزینس‌کوچینگ هم ابزاری است که به‌عنوان راه حل این مشکل به‌وجود آمده است و هم باعث افزایش بازدهی کسب‌وکارها می‌شود. چگونه؟

 

افزایش بازدهی یک کسب‌وکار به این معناست که با هزینه‌های کمتر (چه هزینه‌ی زمانی و چه هزینه‌ی مالی) سود بیشتری به دست بیاوریم.

 

در شرایط مختلفی شاید به فکر افزایش بازدهی کسب‌وکار خود افتاده باشید. ممکن است آنطور که باید و شاید سود نمی‌کنید؛ و یا اوضاع مناسبی دارید، چرخ شرکت‌تان می‌چرخد، درآمد خوبی هم دارید، اما قصد دارید که خیلی بیشتر از این حرف‌ها سود کنید و بازده کسب‌و کارتان را بالا ببرید؛ در این حالت برای تحلیل کسب‌وکار خود نیاز به یک بیزینس‌کوچ خواهید داشت.

 

نقش بیزینس‌کوچینگ در افزایش بازدهی کسب‌وکار چیست؟

 

۱. بیزینس‌کوچ اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

 

یکی از اساسی‌ترین عوامل پیشرفت شما در کسب و کار، اعتماد به نفس بالای شماست. مطمئن باشید که وقتی شما به خود و کسب‌و‌کارتان اعتماد داشته باشید، مشتریان هم به شما اعتماد می‌کنند. وقتی کسب‌وکار شما با چالش‌های اساسی روبرو می‌شود و نیاز به حل مسئله دارید، به شدت در معرض از دست رفتن اعتماد به نفس هستید. داشتن یک بیزینس‌کوچ ماهر اعتماد به نفس شما را به شدت افزایش می‌دهد و به شما یاد می‌دهد بهترین خودتان باشید.

 

۲. بیزینس‌کوچ با کمک خودتان نقاط کور کسب‌وکار شما را می‌بیند.

 

وقتی به چیزی خیلی نزدیک هستید یا با کاری درگیرید، عموما نمی‌توانید نقاط کور آن را تشخیص بدهید و برطرف کنید. یک بیزینس‌کوچ خوب این توانایی را دارد که با کمک خودتان از بیرون بیزینس شما را بررسی کند. همین باعث می‌شود که به سرعت نقاط کور و ایرادات کسب‌وکار خودتان را خودتان با کمک او پیدا کنید (کاری که خیلی مواقع برای شما سخت است.)

بیزینس‌کوچ وضعیت فعلی کسب‌وکار شما را با کمک خودتان به سمت یک وضعیت بهتر و مطلوب‌تر در آینده می‌برد و از مشکلات آتی به دلیل داشتن دید از بیرون پیشگیری می کند.

 

۳. بیزینس‌کوچ به شما دید جدیدی از کسب‌وکار می‌دهد.

 

چیزهایی وجود دارد که شما نمی‌دانید که آنها را نمی‌دانید. یک کوچ قوی به شما کمک می‌کند یک چشم دیگر هم پیدا کنید و یک دید جدید با کمک خودتان و اطلاعات خودتان از بیزینس به شما می‌دهد .کوچ شما را به آگاهی می‌رساند و کمک می‌کند که برخورد خلاقانه و متفاوت با چالش‌ها و دشواری‌های کسب‌وکارتان داشته باشید. دقیقا همین مسئله است که اهمیت بیزینس‌کوچینگ را برای شما صد چندان می‌کند.

 

۴. بیزینس‌کوچ از شما سوالات قدرتمند می‌پرسد.

 

بیزینس‌کوچ از زاویه‌ای دیگر به کسب‌وکار شما نگاه می‌کند؛ زاویه‌ای با دید عمیق ‌تر و کامل ‌تر. بنابراین در سطوح مختلفی، با سوالات متنوع، ذهن شما را به چالش می‌کشد. همین چالش‌ها و بحث و بررسی آن‌ها و گرفتن تصمیم‌های درست توسط خودتان، پله پله شما را به سمت موفقیت و پیشرفت شغلی هدایت می‌کند.

 

۵. بیزینس‌کوچ شما را در مسیر درست قرار می‌دهد.

 

بیزینس‌کوچ به شما کمک می‌کند تا برای خود اهداف مفید و قابل دستیابی مشخص کنید و در جهت درست حرکت دهید. این اهداف دقیقا همان چیزهایی هستند که شما برای رشد و موفقیت کسب‌وکار خود به آن نیاز دارید. و در نهایت با کمک بیزینس‌کوچ، خود شما برای کسب و کارتان مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و برنامه‌ها را طراحی کنید تا در مسیر اهداف خود قرار بگیرید. برای اطلاعات بیشتر، مقاله هدف‌گذاری به روش smarter را مطالعه کنید.

 

۶. میزان رضایت و وفاداری کارمندان را افزایش داده و رهبری شما را بهبود می‌بخشد.

 

معمولا کارمندان هر سازمانی دوست دارند در سِمت خود پیشرفت کرده و به هدف مطلوب سازمانی دست یابند. با به کارگیری بیزینس کوچینگ این اطمینان را به کارمندان خود می‌دهید که از یک منبع حرفه‌ای برای قدرت بخشیدن به امور سازمان استفاده کرده‌اید، به فکر کارمندان خود هستید و دوست دارید شاهد پیشرفتشان باشید.

بیزینس‌کوچینگ شامل تمریناتی است که حول مهارت‌های شخصیتی و سبک رهبری می‌چرخد و به شما در شناخت و رهبری تیپ‌های مهم شخصیتی کمک می‌کند. یک کسب و کار با انواع و اقسام آدم‌ها سروکار دارد؛ بیزینس‌کوچینگ به شما کمک می‌کند تیپ‌های مختلف را بشناسید و متناسب با ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ آنها را رهبری کنید. این روش هم به هدایت پرسنل شما کمک می‌کند و هم ارتباط با مشتریان‌تان را تقویت می‌کند.

 

۷. بیزینس‌کوچ به شما کمک می کند که کسب و کار خود را سیستم سازی کنید.

 

اگر نمی‌توانید نتایج خود را تحلیل کنید و بفهمید که چه مقدار کار، واقعا برای شما لازم و ضروری است بیزینس‌کوچ به کمک شما می‌آید و یاری‌گر شما خواهد بود. بیزینس‌کوچ به شما کمک می‌کند که در کسب و کار خود سیستم‌سازی کنید.

 

درست است که بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر ۲۴ ساعته بالای سر کسب و کارتان نباشید پس صاحب واقعی آن نیستید، اما یک کوچ کسب‌وکار به شما کمک می‌کند که در فرایندهای کسب‌و‌کار، تیم مدیریت خود را توسعه بدهید به طوری که کسب‌وکار (حتی بدون حضور شما) رشد کند. کوچینگ مدیریت به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چه آنجا باشید و چه نباشید، کسب و کار شما در حال فعالیت است و موفقیت شغلی از آن شماست. به شما کمک می‌کند تا زمان خود را کنترل کنید.

 

گاهی شما به یک مدیتیشن اساسی نیاز دارید تا ذهن خود را خالی کنید. به تعطیلات بروید. این تعطیلات است که ذهن شما را باز و سر حال نگه می‌دارد تا همواره ایده‌ها به ذهن‌تان سرازیر شوند تا شما به یک صاحب واقعی کسب‌وکار تبدیل شوید. زندگی خیلی کوتاه است. چرا مدام در تجارت باشید؟

 

۸. بیزینس‌کوچ شما را مسئولیت‌پذیر و عملگرا می‌کند.

 

مربیان کوچینگ، شما را به چالش می‌کشند و شما را به اقداماتی سوق می‌دهند که سود را افزایش می‌دهد. آنها به شما میدان می دهند تا کسب و کار خود را بدون توقف به سمت جلو برانید.

 

در فرآیند کوچینگ شما در اصل خودتان پاسخ سوال‌ها و راه حل چالش‌ها را پیدا می‌کنید، برنامه اقدامی طراحی می‌کنید، نسبت به آن متعهد می‌شوید، هر هفته با کوچ خود آن‌ها را بررسی می‌کنید و مسئولیت کامل آن را بر عهده می‌گیرید.

 

درست است که یک کوچ حرفه‌ای مسئولیت بیزینس را برعهده شما می‌گذارد اما همیشه در کنار شما خواهد بود. او شما را در تمام لحظات هدایت می‌کند، گاهی به شما فشار می‌آورد، گاهی از شما نتیجه می‌خواهد و گاهی نیز شما را برای قرار گرفتن در مرتبه‌ی بالاتر تشویق می‌کند .

 

کوچینگ کسب‌وکار به طور چشم‌گیری درآمد و سود کسب‌وکار شما را در طی ماه‌های شروع برنامه افزایش می‌دهد.

 

۹. کسب بیشترین سود با سرمایه گذاری روی خودتان

 

مهم نیست چقدر در صنعت خود مشغول به کار هستید، یادگیری بخش همیشگی کسب و کار شما خواهد بود.شاید شما تجربه زیادی در کسب و کار دارید با این حال سال‌هاست خودتان را نادیده گرفته‌اید و روی خودتان سرمایه‌گذاری آموزشی نکرده‌اید. مربی شما با شما کار خواهد کرد تا جنبه‌های خاصی از عملکرد خود را بهبود ببخشید و با حمایت از شما به شما انگیزه می‌دهد تا پیشرفت خودتان را ببینید. رابطه‌ی بین شما و مربی کسب‌وکار شما، تاثیر بسیاری روی شما و عملکرد کسب‌وکارتان می‌گذارد .کسب‌و‌کار شما یعنی خود شما. پس برای پیشرفت و موفقیت شغلی، باید اول خودتان پیشرفت کنید.

 

جیب‌ات را در مغزت خالی کن

 

بیزینس‌کوچ‌ها با مطالعه کتاب‌های مختلف و با گذراندن دوره‌های تخصصی توانسته‌اند خود را در جایگاهی قرار دهند تا به صاحبان مشاغل آنچه را که نمی‌دانند بیاموزند.

 

طبیعتن هیچ انسانی بدون گذراندن دوره‌ی ‌آموزشی و یا داشتن یک راهنمای خوب نمی‌تواند دانش لازم را فرا بگیرد.

 

بیزینس‌کوچینگ به شما کمک می‌کند تا دانش خود را به قدری بالا ببرید که شاهد افزایش چند برابری درآمد و رونق کسب‌وکارتان شوید .

 

رشد یک تجارت سخت‌تر از هر زمان دیگری است. شما در مسیری خواهید بود که صدها اشتباه مرتکب شوید و هزینه‌ی آن‌ها را پرداخت کنید، اما کوچ کسی است که مسیر موفقیت را برای شما با اطلاعات و کمک خودتان کوتاه‌تر می‌کند.

 

استخدام بیزینس‌کوچ، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری بر روی خودتان برای رسیدن به اهداف تجاری و بازدهی بیشتر در کسب وکارتان است.

غافل شدن از آن در دنیای امروز عقب ماندن از رشد و سوددهی بیشتر است. از دستش ندهید. امتحان کنید تا نتایج حیرت‌آورش را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *